Bosch – Pametni senzori u nadzoru rada mašina

Na čelu sa kompanijom Bosch, sedam partnera sarađuje na projektu pod nazivom AMELI 4.0 koji se bavi razvojem sistema senzora za budućnost za povezanu proizvodnju, ili industriju 4.0. Sistem je namenjen za nadzor mašina i odmah detektuje odstupanja od normalnog statusa rada. Uz pomoć ovog sistema, fabrike mogu da spreče neplaniran zastoj u radu.

1-BST-20778

 Umesto da se pridržavaju strogih intervala za održavanje, kompanije mogu da održavaju svoju opremu upravo kada je to potrebno. Od ovog pristupa očekuje se da smanji troškove održavanja, kontrole i popravke mašina do 30 procenata. AMELI 4.0 je istraživački projekat koji ima za cilj unapređenje položaja nemačkih kompanija na tržištu kada je reč o industriji 4.0. Iz ovog razloga, Federalno ministarstvo obrazovanja i istraživanja Nemačke (BMBF) finansiralo je ovaj projekat sa 3,84 miliona evra kao deo programa IKT 2020 – Istraživanje za inovacije”.

 Strogi zahtevi za rad senzora

Senzori igraju ključnu ulogu u industriji 4.0 kao veštačke „oči i uši“ mašina i radnih delova za koje prikupljaju informacije o stanju i radu. Kako bi omogućili inteligentno upravljanje i povezanost u proizvodnji, senzori moraju da prikupljaju i obrađuju veliku količinu podataka u realnom vremenu. Takođe moraju biti što je moguće više energetski efikasni i laki za integrisanje u složene sisteme proizvodnje. Senzori u industrijskom sektoru koji su trenutno u širokoj upotrebi ograničeni su kada je reč o koristi za industriju 4.0. Za mnoge uređaje, nisu dovoljno pametni ili fleksibilni, troše previše energije i preskupi su.

 MEMS senzori za industrijski sektor

Kako bi ostvarili ciljeve AMELI 4,0 istraživačkog projekta, istraživači se okreću jednoj od ključnih tehnologija za povezan svet: MEMS senzorima (MEMS znači mikro elektro-mehanički sistemi). Čak i sada, nemoguće je zamisliti automobile i kućnu elektroniku bez MEMS senzora. Oni, na primer predstavljaju ključnu komponentu ESP® sistema protiv proklizavanja, a takođe omogućavaju da se displej na pametnim telefonima okreće kada se okreće uređaj. U poređenju sa konvencionalnim senzorima u industrijskom sektoru, MEMS senzori su mali, pametni, energetski efikasni i ekonomični.

Direct4Gas-Infografik_150901

 Ipak, u mnogim aspektima nisu dovoljno izdržljivi ili snažni da bi odgovorili na zahteve industrijskog okruženja. Ovo znači da su neke od mogućnosti za primenu u praćenju stanja u sistemu proizvodnje neiskorišćeni. AMELI 4.0 istraživački tim planira da dalje razvija MEMS senzore kako bi bili odgovarajući za primenu u industrijskom sektoru. Snabdevanje električnom energijom ovde igra glavnu ulogu: novom sistemu neće biti potrebni ni kablovi za napajanje niti baterije. Osmišljen je da u potpunosti bude sam sebi dovoljan stvarajući neophodnu energiju iz vibracija mašina (samonapajajući).

Razlika je u zvuku

Za nadzor mašina, nov senzorski sistem meriće dve vrste buke: zvuk iz same strukture, što znači vibracije unutar mašine, i akustičan zvuk, koji predstavlja buku koju proizvodi mašina. Kada mašina ne radi kako je planirano, ona vibrira i proizvodi drugačiji zvuk nego kada radi normalno. Sistem upoređuje izmerene signale sa profilima zvukova koji su u njemu skladišteni. I dalje prati, a preduzima radnju samo ukoliko signali ukazuju na kvar ili habanje. Kao rezultat toga, u budućnosti senzorski sistem će takođe moći da detektuje kada je mašini potrebno održavanje ili popravka. U složenijim sistemima, ovo pametno procenjivanje može da koristi gateway (ili ruter kako se ponekad naziva) kome senzori prenose svoje podatke ili kompjuterska mreža proizvodnog objekta.

 Istraživanje u mreži

AMELI 4,0 projekat spaja institute i partnere u industrijskom sektoru koji su globalni lideri u svojim oblastima – tehnologiji senzora, sistemima i mašinstvu, nadzoru mašina, pretvaranju energije i mikrotehnologije – u svojim naporima da inovacije napreduju. Kompanija Robert Bosch GmbH, lider na tržištu MEMS senzora, predvodi projekta. Ostali partneri su Siemens AG, Hahn Schickard Gesellschaft, the Fraunhofer Institute for Production Systems and Design Technology IPK, Binder-Elektronik GmbH, Schaudt Mikrosa GmbH i Stackforce GmbH. Naziv AMELI 4.0 označava mikro-elektromehanički sistem za nadzor stanja u industriji 4.0. Projekat je pokrenut u decembru 2015. godine, a planiran je da se završi krajem 2018. godine.